top of page

עוסק פטור או עוסק מורשה? מה עדיף ומתי?

בבואנו לפתוח עסק, אנו פוגשים את השאלה: איזה סוג עסק לפתוח?

האם לפתוח עוסק מורשה או פטור?

בבואנו לקבל החלטה מושכלת, עלינו לקחת בחשבון מערך שיקולים משדות שונים, כשהשדה הכלכלי הוא רק אחד מהם.

אנו בודקים את סכום ההכנסות הצפוי בשנים הראשונות, את הקהל של העסק (האם העסק משרת עסקים אחרים או אנשים פרטיים ומה ההשלכות לא מודעות של בחירה בכל סטטוס על הצמיחה העסקית שלנו.  • בתחום הפיננסי:

כאן הנתונים הם ברורים וקל לנו למקם את עצמנו:

בעל עסק שמחזור העסקאות שלו נמוך מ-107,692 ₪ (נכון לשנת 2023) ואינו נמנה על אחת הקבוצות המנויות בסעיף 13 לתקנות מע"מ רשאי להירשם כעוסק פטור (בעבר נקרא גם עוסק זעיר), למען הסר ספק הרישום הינו לצרכי מע"מ בלבד ואינו חל על מס הכנסה וביטוח לאומי.

  • קהל יעד:

אם העסק נותן שירות לעסקים או ארגונים, יש אצל רובם, העדפה לעבודה עם עסקים מורשים שיאפשרו להם התקזזות על המע"מ שהם גובים, ולכן, קיים סיכוי שאם יתמודדו עוסק פטור ועוסק מורשה על אותה משבצת, הארגון יעדיף לרכוש מעוסק מורשה.

  • השלכות לא מודעות:

עוסקים רבים מייצרים לעצמם, לא במתכוון או במודע, תקרת זכוכית כלכלית כשהם רוצים להישאר עוסקים פטורים כדי לשלם פחות מיסים. זוהי טעות אסטרטגית.

מדרגת העוסק הפטור נועדה לאפשר לעסק הצומח להפנות יותר משאבים לגדילה, ועם זאת לא מומלץ לעצור גדילה של עסק רק כדי לשלם פחות מיסים, מאחר ורק בעסק יש אפשרות לחופש כלכלי אמיתי.


מה זאת אומרת?

בעל עסק נבון ויצירתי יוכל לפתח יותר שירותים ומוצרים ולהגדיל את ההכנסות שלו. הוא אמנם ישלם יותר מס, אך גם יצמח כלכלית, ישפר את רמת החיים שלו בהתאם. כשלקחנו את כל השיקולים הללו בחשבון נשאל כיצד עדיף להירשם כעוסק פטור או עוסק מורשה?

התשובה היא אחרת, אישית ושונה עבור כל אדם המבקש לפתוח עסק.

עבור רוב העוסקים ההחלטה מתקבלת על סמך מחזור ההכנסות בלבד ובמידה והוא נמוך מסכום התקרה אזי אוטומטית נוטים להירשם כעוסק פטור. צעד זה מהווה פתרון חלקי לשאלה הנ"ל היות וברישום כעוסק יש לקחת בחשבון מכלול שיקולים בנוסף למחזור ההכנסות.

באופן כללי, המסלול המומלץ הוא: מתחילים כעוסקים פטורים (אם החוק מאפשר את זה במקצוע שלך), מנצלים את "ההטבה" הזו ומשקיעים בפיתוח העסק, וכשגדלת וצמחת עם העסק שלך, בשום שלב לא בולמים אותו, אלא עוברים לשלב הבא.

במשרדנו מתאימים את סוג העוסק ללקוח מתוך ראייה שהבחירה הזו צריכה לשרת את המטרות העסקיות של הלקוח.

אנו מאפיינים את צורכי הלקוח ודרישותיו ,למשל אם הלקוח מתכוון לתת שירות לאנשים פרטיים נמליץ לו להירשם כעוסק פטור כך יוכל להציע מחיר תחרותי עבור לקוחות פרטיים ללא תוספת מע"מ. ומצד שני במידת הצורך נעודד אותו להגדיל הכנסות ולעבור מפטור למורשה על מנת לגדול ולצמוח שהרי זאת המטרה העיקרית של כל עסק.

בכל מקרה אנחנו לא ממליצים לקבל החלטות כאלו לבד, מאחר ויש המון דקויות בתכנון מס שיכולות לעבוד לטובתך בכל אחת מצומתי ההחלטה שעומדות בפניך ולכן מזמינים אותך להיות בקשר ולהתייעץ איתנו או עם רואה החשבון שלך אם יש לך, כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר לצמיחה של העסק שלך.


לסיכום, ההבדלים בין עוסק פטור לעוסק מורשה:

עוסק מורשה

עוסק פטור

מפיק חשבונית מס/קבלה

מוציא קבלות בלבד

חייב בתשלום מע"מ עסקאות בגין הכנסותיו

פטור מתשלום מע"מ עסקאות בגין הכנסותיו

מזדכה על מע"מ תשומות בגין הוצאותיו

אינו מזדכה על מע"מ תשומות בגין הוצאותיו

חייב בדיווח פעם בחודש/חודשיים

מדווח רק פעם בשנה למע"מ

עלויות גבוהות יותר בשל אופי הדיווח

עלויות תפעול נמוכות

פחות תחרותי בשל תוספת המע"מ לתשלום

יכול להציע מחיר תחרותי ללקוחותיו

למי שנותנים שירותים לעסקים - נתפס כאטרקטיבי בזכות היכולת להוציא חשבונית מס ולקזז מע"מ

למי שנותנים שירותים לעסקים - נתפס לעיתים כפחות אטרקטיבי בשל אי יכולת לקזז מע"מ

אם יש לך התלבטות בקשר לאיך להתחיל, אנו ממליצים לקבוע שיחה איתנו, להתייעץ ולקבל החלטה מושכלת ומצמיחה ואם נראה שזה מתאים, נשמח ללוות אותך גם בהמשך הדרך העסקית שלך: לייצג אותך נאמנה מול הרשויות ולעזור לך לצמוח פיננסית.bottom of page